Sebaochraná streľba z krátkej zbrane

Človek je súťaživý tvor, má možnosť dokázať svoje kvality pri rôznych činnostiach. Pri športovej streľbe napríklad v rýchlosti, presnosti zásahu, nazbierané body posúvajú strelca vpred a môže sa hrdiť diplomom, či víťaznou trofejou.

Sebaochranná streľba je určená výhradne na použitie strelnej zbrane
na ochranu života a zdravia svojho či svojej rodiny
v civilnom prostredí a v rámci zákonov. 

Hlavným cieľom sebaochrannej streľby je prežiť kritickú situáciu bez fatálnych dôsledkov. Preto sú niektoré činnosti so zbraňou špecifické a v dôležitých bodoch odlišné od športových disciplín alebo použitia zbrane vo vojenskej sfére.

Skutočnosť, že je niekto schopný zasiahnuť terč je iste pozitívny faktor, ale na prežitie v reálne nebezpečnej situácii nestačí. Nestačí len pevne zaujať postoj a čo najrýchlejšie vytiahnuť zbraň. Je dôležité sa naučiť aj správne rozhodovať, ovládať postoj i presun v ňom a vhodne využívať úkryt.

Pri sebaochrannej streľbe nejde o obyčajné drilovanie daných cvičení ako to vidíme napríklad v armáde. Pri tréningu sa berie do úvahy panika, stres s boja, strach o život, z čoho je vyvodený účinok adrenalínu a stresových efektov v ľudskom tele (napr. tunelové videnie).

Ide teda o jeden z najkomplexnejších civilných systémov výuky požitia strelnej zbrane v sebaobrane.

„Použitie zbrane v realite nie je o tom byť lepší, rýchlejší,
ale aby som to čo viem dokázal urobiť aj v strese!
Čo v strese nenatrénuješ, v strese nepoužiješ!“

Jednoduchosť → Spoľahlivosť → Efektivita → Univerzálnosť

SPA systém streľby je zameraný na čo najväčšiu jednoduchosť a univerzálnosť techník v súčinnosti s ich maximálnou spoľahlivosť a efektivitou v akejkoľvek sebaobrannej situácii. Preto je vhodný pre každého, kto chce byť na takého situácie pripravený.

  • Prirodzenosť sebaobrannej streľby

Spočíva predovšetkým v rozvoji prirodzených pohybov a svalovej pamäte, ktoré sú použiteľné najmä v strese. Hrubé a jednoduché techniky bez jemnej motoriky je možné vykonávať aj v pohybe. Z hľadiska manipulácie, koordinácie a motoriky fungujú jednoducho a za každých podmienok.

  • Pudovosť sebaobrannej streľby

Výuka vychádza z moderných pedagogických metód, je postavená na poznatkoch modernej fyziológie a psychológie človeka. Tým, že využívame prirodzené reflexy ľudského tela sú techniky jednoduchšie a prirodzenejšie. Tým pádom ich treba menej trénovať aby ich strelec zvládol.

  • Antistresovosť sebaobrannej streľby

Spočíva v tom, že techniky sú natrénované svalovou pamäťou a aj v strese. Do svalovej pamäte sa techniky dostanú mnohonásobným opakovaním činnosti, zvýšením stresu sa techniky neustále zdokonaľujú a zrýchľujú. Dôležitým faktorom pri strese je výber možností pri rozhodovaní o tom, ako budeme vzniknutú situáciu riešiť.

Čím menej možnosti máme, tým je reakcia rýchlejšia a správnejšia (Hick-Hymanov zákon). Svalová pamäť a stresový tréning a veľmi málo možností rozhodovania pomáhajú vyvarovať sa chýb pri činnosti. To znamená menej stresu zo zlyhania čím máme väčšiu šancu prežiť konflikt bez fatálnych dôsledkov.

Situačné povedomie a proaktivita

Jediným cieľom nácviku techník reálnej sebaobrany je prežitie krízovej situácie. V prvom rade treba pochopiť základy situačného povedomia, ktoré je základom pre proaktívne správanie sa a konanie v sebaobrannom konflikte. Syndróm hrdinského, neohrozeného a nezraniteľného bohatiera zabil už nespočetné množstvo nielen bežných ľudí ale aj profesionálov.